Egyértelmű, hogy a közös képviselő a főnök, mert a társasházi törvény a közös képviselőre telepíti a felelősséget. A társasházakban gyakori visszatérő kérdés, hogy: Ki irányít? Ki? Mikor? Hol? és Mit? tekinthet meg. Ha hibákat észlel a tulajdonos a rendszerben kinek szólhat? Mikor szólhat? Hogyan szólhat? Ha hibázik a számvizsgáló bizottság, akkor hová lehet fordulni? Mennyi idő áll rendelkezésre a javításra? Egyszóval, hogyan alakul a társasházi utasítási rend.
Fú… és még sorolhatnánk a kérdéseinket, amelyekre nem minden esetben fogunk megnyugtató választ találni.
Ki irányít? Erre a kérdésre talán a legegyszerűbb válaszolni. A társasházi közgyűlés irányít, és a társasházi közgyűlésen hozott érvényes határozatok alapján kell mindent elvégezni. Tehát az abszolút iránymutató a működésre nézve az érvényes közgyűlési határozat.
Betekintés: A számvizsgáló bizottság minden dokumentumban betekinthet, különösebb indoklás és előrejelzés nélkül. Ellenőrizheti a működést, a könyvelést, úgy általában a gazdálkodást. Fontos megérteni, hogy utasítást nem adhat a kezeléssel kapcsolatban a közös képviselőnek, a hibákra felhívhatja a figyelmet, és a hibák javítását ellenőrizheti, viszont nem adhat olyan utasítást, hogy melyik vállalkozót válasza a társasház, de szólhat, hogy kiválasztásnál miért nem volt több ajánlat. Általában a társasházkezelés és a közös képviselet működésével kapcsolatos ellenőrzéseket látja el. Ellenőrző és nem irányító funkciót betöltve.
A tulajdonos a tulajdonával összefüggésben bármilyen adatba, iratba betekinthet, valamint a közgyűlésen a gazdálkodással kapcsolatos adatokat is megismerheti. Év közben a számvizsgáló bizottsághoz fordulhat egyéb kérdéseivel, vagy a közös képviselethez, viszont előfordulhat az a helyzet, hogy betekintés nélkül marad, és kételyei az éves közgyűlésen nyernek megerősítést, vagy éppen cáfolatot.
Mikor és hol? Általában fogadóóra alkalmával, vagy előre egyeztetett időpontban, ahol az iratok megtalálhatóak. Talán a legjellemzőbb a mai rendszerre, hogy az adatok a közös képviselőnél találhatóak és nem a társasházaknál. Meglátásom szerint ez nem egészséges, és a társasház számára káros is. Ennek megfelelően a betekintés mikéntje is a közös képviselőn múlik, korlátozva a tulajdonos mozgásterét.
Mennyi idő alatt? Meglátásom szerint a lehető legrövidebb idő alatt, de az éves közgyűlésig mindenféleképpen. Legtöbbször 30 napot lehet hallani, de nincs megszabva időkorlát, aminek átlépése szankciókat vonna maga után. Ezért érdemes a lehető legrövidebb idő alatt orvosolni a hiányosságokat.
Összefoglalva: A számvizsgálók mindent ellenőrizhetnek, a tulajdonosok a saját tulajdonukkal kapcsolatos adatokat megismerhetik, a közgyűlés pedig ellenőrzi a számvizsgálókat, a közös képviseleteket, és iránymutató határozatokat alkot a törvény betartásával. Ha még is több kell, akkor az SzMSz-ben pedig lehet szabályozni ezeket a kérdéseket is, valamint ott a jegyző és a bíróság is, ha már minden összedőlni látszik. Reméljük idáig senki nem kell eljutnia.