Az szervezeti-működési szabályzat (SzMSz) és a Házirend a társasház belső jogi normáinak is tekinthetjük. Sok kérdés és a bizonytalanság a fent említett dokumentumokkal kapcsolatban, így nem árt időként elővenni, és leporolni az ismereteket. Ezek az ismeretek szabályozzák az egymás mellett élésünket és betartásuk a tartós jó szomszédság kialakítására is képes.
- Mi van, ha van SzMSz (ideértve a házirendet is), de nem férünk hozzá? A közös képviselő (ideérve az intézőbizottságot) részéről nem szép dolog. Ha nem kapjuk meg, akkor érdemes a földhivatalnál érdeklődni, mivel a hatályos SzMSz-t minden esetben a földhivatalnál letétbe kell helyezni. Ha nincs ott, jelentheti azt, hogy nincs is.
- Mi van, ha voltunk a földhivatalnál és kiderült nincs SzMSz? A közös képviselő pedig nem szeretné elkészíteni? Nem igazán nagy gond, mivel a SzMSz-z és a Házirendet a tulajdonosok is elkészíthetik. Az elkészített dokumentációt a közgyűlés elé kell terjeszteni, és a közgyűlés fog róla érdemben dönteni. „14. § (1) A szervezeti-működési szabályzatot a közösség az alakuló közgyűlésen – de legkésőbb az azt követő hatvan napon belül megtartott közgyűlésen – az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű szavazattöbbségű határozatával állapítja meg.”
- Még is hogyan kell összeállítani? Vegyük fel a kapcsolatot a többi tulajdonossal, és ötleteljünk. Nézzünk meg más SzMSz-ket, nézzük a társasházi törvényt, olvassunk Társasházi Polgárt, szerezzünk sablont, hogy ne kellejen annyit gépelni. Ha ez mind megvan, akkor az ötleteket tisztázzuk le, és fésüljük össze a sablonunkkal. Lesz olyan pont, amit kitörlünk, módosítunk és olyan is lesz, amit megtartunk. Nem kell jogászkodni. Elég leírni egyszerűen, és érthetően, ezen a téren nincs előírt forma, a lényeg, hogy életünket úgy szabályozza, hogy életünk fenntartható és komfortos maradjon.
- Mit kell tenni az elfogadáshoz? A tervezetet tulajdonosnak 15 munkanappal a közgyűlés előtt meg kell küldeni. A közgyűlés napirendi pontjában szerepelnie kell. A beérkezett javaslatokat meg kell fontolni, indokolva az esetleges elutasítást, és be kell építeni a szövegezésbe az elfogadott javaslatokat. A közgyűlésen jelen kell lennie a többségnek, tehát a lakók 51%-nak, majd az egyszerű szó többség is elég lesz az elfogadáshoz. Tehát megismételt közgyűlésen nem lehet elfogadni. Ha nincs 51%, akkor arról kell dönteni, hogy írásbeli szavazás formájában fogadja el a tulajdonosi közösség az SzMSz-t, ilyenkor is feltétel, hogy a tulajdonosok több mint 50%-a adja le a szavazatát.