Az éves beszámoló közgyűlések félidejénél tartunk. Ha minden jól alakul, akkor május 31-ig az éves beszámoló közgyűlések – erre az évre – lezárulnak. Az éves beszámolónak van egy terv része is, amelynek felmérésére igyekszünk pár támpontot nyújtani.
Általánosságban néhány lépés, amelyeket érdemes szem előtt tartani egy társasház hatékony kezelése érdekében:
- Társasház alapjainak megismerése: a társasház kezeléséhez az első lépés az épület megismerése. Ide tartozik a társasház adottságainak és épületelemeknek a megismerése, illetve az épületben található lakások számának, a lakók összetételének, az eszközöknek, a környezetnek, stb. az alapos vizsgálata.
- Személyi erőforrások: a társasház kezeléséhez szükség van megfelelő emberi erőforrásokra. A legfontosabbak közé tartoznak a társasházi – közös – képviselő (és a társasházkezelő vagy egy személyben a kettő együtt).
- Közös célok és stratégia: a társasház kezelésének fontos eleme a közös célok és stratégia meghatározása, melynek a segítségével meg lehet tervezni az épület jövőjét és fejlődését. Erre szolgálna az éves beszámoló közgyűlés terv részének megbeszélése.
- Költségvetés: a költségvetés elkészítése fontos a társasház kezelése szempontjából. A költségvetés az épület fenntartási és karbantartási költségeit, illetve az esetleges beruházásokat tartalmazza. A költségvetésnek a közös célok finanszírozását kell szolgálnia. A stratégia pedig rendszerbe foglalja a közös célokat.
- Megbízható szolgáltatók kiválasztása: a társasház kezeléséhez fontos, hogy megbízható és minőségi szolgáltatókat válasszunk ki. Ide tartozik a karbantartó, takarító, biztonsági szolgáltatásokat és egyéb szolgáltatókat. Ezért néha el kell fogadni, vagy el kéne fogadni, hogy a közös képviselő azért dolgoztat azonos emberekkel, mert a fontos a közös képviselőnek a bizalom. Tehát az, hogy a garanciális javítások is megoldhatóak legyenek.
- Rendszeres karbantartás: a társasház kezeléséhez szükséges a rendszeres karbantartás, mely magában foglalja a szükséges takarítást, karbantartást, javítást és cserét. Fontos, hogy legyenek olyan szakemberek, akik visszajárnak az épülethez, és ismeri az épülethez. Főleg a halaszthatatlan – váratlan – beavatkozásoknál pl. csőtörés, áramszünet.
- Kapcsolattartás a lakókkal: a társasház kezeléséhez fontos a kapcsolattartás a lakókkal. Az épület lakóinak bevonása a döntéshozatali folyamatba javíthatja az épület kezelését, illetve a lakók érdekeinek figyelembevétele növeli a lakók elégedettségét.
Ezen lépések segítségével elkészíthető egy hatékony társasházkezelési terv
Társasházkezelés