A társasházkezelés során előfordul, hogy a társasházkezelőt leváltják. Van amikor ez a váltás zökkenő mentes, és van amikor a társasházi közösségben felmerül az igény az utólagos ellenőrzésre.
A közös képviselő felmentésére általában közgyűlésen kerül sor, ahol nem, ott érdemes közgyűlést tartani, ahol a közgyűlésen is felmentik a közös képviselőt. Ezen a közgyűlésen kell határozni arról, hogy a társasházi közösség milyen elszámolást szeretne látni, és ezt milyen határidővel készítse el a leváltott közös képviselő. Van amikor ez nem történik meg, ilyenkor a megválasztott közös képviselőnek kell az elszámolást elvégeznie, ahol van Számvizsgáló Bizottság, ott a Számvizsgálók érdemi közreműködésével.
Általában az elévülési idő 5 év, így az éves gazdálkodáshoz kapcsolódó iratok az elmúlt 5 évre elméletileg megvannak, viszont főszabály, hogy a társasház naplófőkönyve és a közös költség nyilvántartás nem selejtezhető. Tehát megállapítható, hogy a visszamenőleges ellenőrzést érdemben az elmúlt öt évre lehet elvégezni. Természetesen a selejtezésről illik felvenni a jegyzőkönyvet, és a jegyzőkönyvben legalább a selejtezett iratok listáját meg lehet tekinteni. A közös képviselőnek is hivatalosan kell intézkednie a selejtezésről, tehát erről is lesz dokumentum, de a lényeg még is csak az, hogy érdemben az elmúlt öt év vizsgálható.
Árnyalja az is képet, hogy az éves beszámoló közgyűlés felmenti a közös képviselőt a folyamatos és további elszámolástól (A jóváhagyás nem jelenti az esetleges kártérítési igényről és a fogyasztóvédelmi hatóság 43/A. § (5) bekezdése szerinti eljárásáról való lemondást. 48. § (2)).
Mi ebből a tanulság?
- Az éves beszámoló nem magánest, ahol a közös képviselőnek van csak szava.
- A Számvizsgáló Bizottságot is érdemes megkérdezgetni, hogy év közben az ellenőrzéshez megkaptak-e minden segítséget.
- Valamint a résztvevők kérdezzenek rá a tételekre, és ne legyen rutin az elfogadás.
(A pontos elévülési időkről kérdezze meg jogászát.)