A tulajdonosok döntése alakítja a társasházkezelést, avagy a társasházi életet. A társasházi tulajdonosok pénzéből származik a társasház bevétele, valamint a tulajdonosok viselkedése és hozzáállása szerint alakul a társasházkezelés. A társasház ebből a szempontból nem egy önmagában álló dolog, hanem egy szerves egész, amelyet a tulajdonosok működtetnek, tartanak fenn, egyszóval üzemeltetnek. A társasház nem a közös képviselőé, nem az intézőbizottságé, nem a társasházkezelő cégé – hiszen ők szolgáltatók, a tulajdonos közösség és a társasházi polgárok felé. A társasház a tulajdonosoké, hasznaival és kötelmeivel együtt. A szolgáltató (közös képviselő, intéző bizottság, társasházkezelő) abból tudja kezelni a társasházat, amit a tulajdonosok beletesznek a társasházkezelésébe: mind pénzben, mind lélekben és energiában. Ha a tulajdonosok felelősek, és saját jogaikkal és kötelezettségeikkel tisztában vannak, feladataikat elvégzik, ott a szolgáltatónak is könnyebb jó szolgáltatást nyújtania, valamint a társasházkezelői önrendelkezés is megvalósul. Hiszen pl. nem kerül letépésre a hirdetmény, ezáltal mindenki értesülhet és tájékozódhat a társasházi hírekről. Kulturált formában zajlik a közgyűlés, ahol meg lehet beszélni a felmerülő kérdéseket és a társasházkezeléssel kapcsolatos feladatokra konszenzusos megoldást lehet találni. Ha pontosan befizetésre kerül a közös költség, akkor tud a közös képviselő hosszú távon tervezni beruházásokat, de a kitartó és célokban gondolkodó tulajdonosok valósítják meg valójában a magas színvonalú társasházkezelést.A szolgáltató (közös képviselő, intéző bizottság, társasházkezelő) feladata a társasházba a tulajdonosok által betett pénz és energia jó gazda módjára való gondviselése, a társasházkezelés tisztességes és törvényes elvégzése. Csodát tenni nyilván nem tud egy szolgáltató sem, de tisztességes és színvonalas munkát végezni igen, amihez partnerek, segítők lehetnek a tulajdonosok és a társasházi polgárok (passzív segítség lehet, ha nem rongálnak, aktív segítség tud lenni, amikor ötletekkel, javaslatokkal, együttműködéssel keresik egymást).
Társasházi könyvelés, (társasházi) könyvvizsgálat, (társasházi) közös képviselet, (társasházi) közös képviselő témakörben forduljon hozzánk bizalommal.
Talán a legismertebb kötelezettség a tulajdonosok számára a közös költség, amely a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik. (Ne feledjük, hogy 38. § (1) A közgyűlésen a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk arányában illeti meg a szavazati jog.) Tehát a társasházi jogban arányosan lett megállapítva a teherviselés, és a szavazati (beleszólási) jog mértéke. Ahhoz, hogy az önrendelkezés (a tulajdonosok akarata) a társasházakban valóban megvalósulhasson és jól működhessen, nagyon fontos a tulajdonosok szerepe, érdeklődése, tudatossága. A tudatos vásárló mellett erősíteni érdemes a tudatos tulajdonos fogalmát is, akikre a közös képviselőnek, mint szolgáltatónak, nagy szüksége van a szakszerű társasházkezelés megvalósítása érdekében. A társasház tulajdonosainak a felelőssége, hogy milyen szolgáltató végzi a gazdálkodási tevékenységet, a társasházi könyvelést, hiszen a közgyűlésen hozzák meg a döntéseiket ezekről a kérdésekről, tehát mindenki tud róla, mindenki elmondhatja a véleményét. A közös képviselet pedig akkor is egy vállalkozási tevékenység és szolgáltatás, ha tulajdonostárs végzi, hiszen társasház pénzmozgásait intézi, beszámolót készít, közüzemi szolgáltatók felé eljár. A megnevezéstől nem lesz egyszerűbb feladat társasházi közös képviselői feladatok ellátása és a társasházkezelés. A Társasházi törvény, mint társasházi jog, szabályozza a feladatokat a közös képviselet számára is, de a tulajdonosok számára is meghatározza a kötelességeket. Érdemes ismerni, hogy külön tulajdon (a tulajdonos lakása, pincéje, egyéb saját terület) vonatkozásában is szabályoz a Társasházi törvény (II. Fejezet). A társasházi jog része a társasházi SzMSz (a szervezeti és működési szabályzat), amely szabályozhatja még a tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket, ezért a SzMSz iránymutatásait is figyelembe kell venni, ha a házban megoldásokat keresünk az aktuális feladatokra. Fontos tudni, hogy az SzMSz nem tartalmazhat jogszabályba ütköző előírásokat (ha mégis tartalmaz, akkor azt módosítani kell, vagy ha nem hajlandó rá a közgyűlés, a jegyzőnek lehet jelezni, kérve a felülvizsgálatát).
Releváns részletek a társasházi jogból:
2003. évi CXXXIII. Törvény, a társasházakról
20. § (1) A tulajdonostárs köteles:
a) fenntartani a külön tulajdonában álló lakást,
b) lehetővé tenni és tűrni, hogy a külön tulajdonú lakásába a közösség megbízottja a közös tulajdonban álló épületrészekkel, berendezésekkel összefüggésben a szükséges ellenőrzés, a rendkívüli káresemény vagy veszélyhelyzet fennállása miatt a lakáson belül szükséges hibaelhárítás, valamint a fenntartási munkák elvégzése céljából arra alkalmas időben bejuthasson a tulajdonostárs, illetőleg a bentlakó szükségtelen háborítása nélkül,
c) a szükséges intézkedést megtenni ahhoz, hogy a vele együtt lakó személy, valamint az, akinek lakása használatát átengedte, betartsa a b) pont és a 16. § rendelkezéseit,
d) a lakásában tervezett építkezésről értesíteni a közös képviselőt vagy az intézőbizottság elnökét.
(2) A közösség köteles megtéríteni az (1) bekezdés c) pontja szerinti beavatkozással okozott kárt.
24. § (1) A közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség és lakás fenntartásának költsége, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadás (a továbbiakban együtt: közös költség) a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk szerint terheli, ha a szervezeti-működési szabályzat másképp nem rendelkezik.
Társasházi Polgár: közös képviselet… egyszerűen, jól! … mert minden Társasházban Polgárok élnek!
Elérhetőségeink: dwk@tarsashazipolgar.hu
Hétfőtől péntekig 10 h és 18 h között:
+36 30 / 396 – 0303
Kapcsolati űrlap (kattintson)
Amennyiben hasznosnak találja honlapunkat, kérem, jó véleményét fejezze ki: megjelölve Facebook oldalunkat, hogy Tetszik, és kövessen bennünket a Twitteren.
A cikk szabadon átvehető forrásmegjelöléssel és változtatások nélkül.
dwk/11/2014.