A társasház bevételeit leegyszerűsítve közös költség befizetésnek nevezzük. A helyzet ettől összetettebb, így érdemes megismerni a bevételeket részleteiben. A bevételek könnyebb áttekintését a csatolt magyarázó kép is segíti.
A bevételeket legegyszerűbben közös költségre és egyéb bevételekre oszthatjuk.
Egyéb bevételek: minden olyan bevétel, amely a társasház nem a közös költségbevételi közé sorol, legjellemzőbb ezek közül a idegen források (pl. hitelek, támogatások), vagy a közös tulajdon hasznosításából származó bevételek (pl. bérbeadás útján, reklámfelület értékesítésével).
Közös költség bevételek: itt már érdekesebb a helyzet, mivel a közös költség befizetésének elmaradása komoly következményei lehetnek (pl. jelzálog bejegyzés). Ezért érdemes ismerni, hogy a bevételek több részből tevődnek össze.
Közös költség részei:
- a tulajdoni hányad alapján fizetett hozzájárulás
- víz- és csatornadíj, ha nincs mellékmérő telepítve az ingatlanban
- fűtésdíj, ha az egyedi mérés nem valósul meg
- egyébdíjak, amelyek közül a legjellemzőbb a szemétdíj
- felújítási alap
A társasház esetében fontos kiemelni a felújítási alapot, amely neve is mutatja a társasház infrastruktúrájának állagmegőrzésére fordítható. Továbbá állami kamat támogatás is jár utána, ezért minimális mértékét mindig érdemes a releváns és hatályos jogszabályok szerint beállítani.
Az éves beszámolóban a bevételek kimutatását érdemes bevétel típusai (fajtái) szerint elkülöníteni az átláthatóság érdekében. Az éves beszámolót, amely az elszámolást és a jövő évi terveket is tartalmazza minden év május 31-ig kell elkészíteni és a közgyűlésnek tárgyalnia, ha a társasház szervezeti és működési szabályzata másképpen nem rendelkezik.
A fentiekben írtakat az alábbi kép szemlélteti: