Közös képviselő felügyeletével a társasházak területén végezhető olyan tevékenység, amelyből maga a társasház is profitál. Ez a hasznosítás. Minden, a társasház közös területén lévő lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség, a közös terület falfelülete vagy a tető, alkalmas lehet hasznosításra, bérbeadásra, reklámfelület kiadására. Az így beérkező bevételek a társasház gyűjtőszámlájára kerülhetnek, és segíthetik a társasházi polgárok céljait: a közös költség mellett ebből is létrejöhet megtakarítás, ami a későbbi felújításokat, szükséges munkálatokat segítheti.
Hasznosítás esetén fontos tudnivaló, hogy a befolyó összeg adóköteles, ezért az adószámot ki kell váltania a társasháznak, ha eddig még nem rendelkezett vele. A hatályos és területileg vonatkozó jogszabályokat figyelni kell, mert bizonyos összeghatár felett már meg kell fizetni a helyi iparűzési adót is (ez területenként változó szabályozást élvez).
A társasházak közös képviselője, intéző bizottsága javaslatot tehet a hasznosításra, amelyet közgyűlésnek kell elfogadnia. A társasházi törvény lehetővé teszi a tulajdonosok számára, hogy közgyűlési határozatban kikössék, mire lehet használni a közös tulajdonú helyiségeket, illetve el is utasíthatják a hasznosítási javaslat tervét, ha úgy látják, az nem felel meg a társasház megszokott rendjének, nyugalmát zavarná. Ezen túlmenően a társasház saját szervezeti és működési szabályzata (SzMSz) tartalmazhat szabályozást a külön tulajdonban lévő helyiségek hasznosításáról, ami a közös képviselőnek kötelessége betartani és betartatni.
Társasházi törvény 17.§ (2) A szervezeti-működési szabályzatban a lakás egészének vagy egy részének a nem lakás céljára történő használatára, hasznosítására, továbbá a nem lakás céljára szolgáló helyiségben folytatható tevékenység feltételeire megállapított szabályok – amelyek nem lehetnek e törvény rendelkezéseivel ellentétesek vagy annál szigorúbbak – a használat jogcímétől függetlenül a mindenkori használó részére is kötelezőek.
Hasznosítható területek általában a társasházban, társasházon: tető, tetőtér, pince, homlokzati vagy utcafronti falfelület, tárolók, egyéb közös tulajdonban lévő helyiségek (pl.: mosókonyha, közös tulajdonú lakás, szeméttárolók, stb.). Szolgálhatnak tetőantenna kihelyezésére, irat vagy más nem veszélyes anyag tárolására, reklámfelületet biztosíthatnak, üzlethelyiségként vagy más, jogszabályba nem ütköző és a társasház életét nem zavaró módon hasznosíthatóak.A hasznosítás megtervezésénél a közös képviselő figyelembe veheti a társasház jellegzetességeit, előnyeit, hátrányait, elhelyezkedését, a tulajdonosok és lakók szokásait is akár, illetve figyelembe kell vennie a közös képviselőnek a ház állapotát (pl. műemlék jellegű-e, homlokzatra reklámfelület kihelyezhető-e vagy tilos). Valamint fel kell mérnie, mi az, ami a hasznosítás során esetleg hatósági engedélyhez kötött, és az engedélyt be kell szerezni.
Leggyakoribb hasznosítás a társasházak esetében a pince, vagy üzlethelyiség bérbeadása. A bérbeadásból származó bevétel adóköteles. A társasház (képviseletében a közös képviselő vagy az intéző bizottság elnöke) köt szerződést a bérlővel, és a bérleményért havi vagy éves díjat kötnek ki. A közös képviselő vagy intéző bizottság feladata és kötelessége a társasház szerződéseit ellenőrizni, a szerződéseket betartatni, az esetleges elmaradásokat behajtani a bérlőktől, az SzMSz és a jogszabályok rendelkezése szerint.
Társasházi Polgár: közös képviselet… egyszerűen, jól! … azokért a Polgárokért, akik társasházban élnek!
Elérhetőségeink: dwk@tarsashazipolgar.hu
Hétfőtől péntekig 10 h és 18 h között:
+36 30 / 396 – 0303
Amennyiben hasznosnak találja honlapunkat, kérem, jó véleményét fejezze ki: megjelölve Facebook oldalunkat, hogy Tetszik, és kövessen bennünket a Twitteren.
A cikk szabadon átvehető forrásmegjelöléssel és változtatások nélkül.
dwk/16/2014.