Általános szabály, hogy ahol tiltó tábla jelzi, ott tilos dohányozni. Ilyenek a zárt légterű termek, liftek, zárt lépcsőházak, jármű-megállók, járművek, a bölcsődék, óvodák, iskolák területei és körzete az önkormányzatok rendeletben megadott távolságon belül, illetve bármilyen, tűz- és robbanásveszélyes terület.
A Társasházi törvény a társasházakra nézve a következőket írja:
26.§. (4) A házirend – a tulajdonostársak összes tulajdoni hányad szerinti legalább négyötödös többségével megállapított – eltérő rendelkezése hiányában tilos dohányozni a közös tulajdonban lévő zárt légterű épületrészekben, területeken, illetve helyiségekben.
Nincs tiltva általában a dohányzás a saját tulajdonú ingatlanon belül, illetve annak erkélyén – de ilyen esetben sem árt azért előbb a társasház szabályozását tartalmazó iratokat (általában Szervezeti és Működési Szabályzatot, Házirendet) áttanulmányozni. Tűzvédelmi szempontból megjegyzendő, hogy a lakáson belüli dohányzás éppen olyan veszélyes lehet, mint tábortüzet gyújtani a nappaliban, csak alattomosabb is. Sajnos nem egy lakástűz keletkezett dohányzás miatt (pl.: ágyban dohányzás, vagy rosszul eloltott csikk szemetesbe való kidobása miatt).
A közös képviselő, vagy az intéző bizottság feladata felhívni a veszélyekre a figyelmet, kihelyezni a tűzvédelmi szabályzatot a társasházban, és olyan házirendet, SzMSz-t alkotni, amely kellően körültekintő a dohányzás-nemdohányzás témájában is. Hiszen ahány társasház, annyiféle építési megoldás: van ahol nyitott, közös kert van, máshol zárt és rövid függőfolyosók, vagy éppen egészen zárt lépcsőházi szerkezetű a ház, s mindnél másra kell figyelni, hogy optimális szabályozást lehessen érvényre juttatni dohányzás és nemdohányzás szempontjából. Mert a lényeg az, hogy védje a nemdohányzókat a törvény, a rendelet, a belső szabályozás, és legyenek a dohányzásra kijelölt helyek kellően elkülönítve, körültekintően kialakítva. Ha a társasháznak nyitott, közös kertje van, a Házirend arra nézve is tartalmazhat tiltást, hogy ne dobálják el a csikket a lakók az udvaron, kertben. A tetőtérben, pincében általánosan tilos a dohányzás, mert tűzveszélyes. Azonban az is előfordulhat, hogy bár zavarja a szomszédokat a dohányzás, de a társasházban nincsen tiltva, mert pl.: nyitott függőfolyosókkal rendelkezik, és a szabályozás nem tért ki rá, ekkor a párbeszéd marad, és a kérés. (Valamint az SzMSz, Házirend módosításának kérése a közös képviselőtől, intéző bizottságtól, a szükséges tulajdoni hányaddal.)
Ha olyan közterületen dohányzik valaki, ahol tábla/kiírás tiltja, a közterület-fenntartók is bírságot szabhatnak ki rá. Illetve a tilosban dohányzó személyt a közterület-felügyeletnél jelenteni lehet. Az önkormányzati rendeletek, helyi rendeletek tartalmazhatnak szigorításokat, pl. a játszóterek környékére vonatkozóan, így fokozottan érdemes ügyelni ezekre a szabályozásokra, kiírásokra, valamint a helyszíni pénzbüntetést is érdemes komolyan venni.
Dohányozni csak a dohányzásra kijelölt helyeken szabad? Hol lehet és hol tilos?
Erről bővebben ír az 1999. évi XLII. törvény a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvény.
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99900042.TV
2/A. § (1) A helyi önkormányzat rendeletben a 2. § (1) bekezdés d) pontjában foglaltakon túl közterületet nemdohányzó közterületnek nyilváníthat. Az önkormányzat rendeletében a dohányzási korlátozás hatókörét olyan módon kell részletesen szabályozni, hogy az e törvényben foglalt, dohányzóhely-kijelölési kötelezettségüknek a kötelezettek eleget tehessenek. A nemdohányzó közterület kijelölésére a 2. § (7) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.
(2) Az e törvényben, valamint az (1) bekezdésben említett önkormányzati rendeletben meghatározott, a közterületet érintő dohányzási korlátozások betartását a 7. §-ban foglaltakon túl – az önkormányzati rendeletben foglaltakra figyelemmel – a közterület-felügyelet is ellenőrizheti, és a dohányzási korlátozás tetten ért megszegőjét 30 000 Ft-ig terjedő helyszínen kiszabott bírsággal sújthatja.
(3) A (2) bekezdés szerinti helyszíni bírság az önkormányzat bevétele.
(4) A dohányzási korlátozás azonos időpontban és helyszínen, ugyanazon személy által történő megszegéséért a (2) bekezdés szerinti helyszíni bírság és a 7. § szerinti egészségvédelmi bírság együttesen nem szabható ki. Ha a dohányzási korlátozás azonos időpontban és helyszínen, ugyanazon személy általi megszegése miatt a közterület-felügyelet és az egészségügyi államigazgatási szerv is eljárást indított, az eljárást a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 21. § (6) bekezdése szerint hatáskörrel rendelkező hatóság folytatja le.
Társasházi Polgár:
közös képviselet… egyszerűen, jól! … azokért a Polgárokért, akik társasházban élnek!
Elérhetőségeink: dwk@tarsashazipolgar.hu
Hétfőtől péntekig 10 h és 18 h között:
+36 30 / 396 – 0303
Amennyiben hasznosnak találja honlapunkat, kérem, jó véleményét fejezze ki: megjelölve Facebook oldalunkat, hogy Tetszik, és kövessen bennünket a Twitteren.
A cikk szabadon átvehető forrásmegjelöléssel és változtatások nélkül.
dwk/19/2014.