Az intézőbizottság (IB) fontos intézmény, így érdemes néhány szót ejteni róla, mivel sok helyen ebben a formában történik a társasházkezelés.
Kezdjük egy rövid elméleti áttekintéssel:
Az alakuló közgyűlés határoz a társasház közös képviselőjének vagy az intézőbizottsága elnökének és tagjainak, valamint szükség esetén a számvizsgáló bizottság tagjainak megválasztásáról. A társasház szervezeti-működési szabályzata tartalmazza a társasházi tisztségviselők hatáskörére és feladataira vonatkozó előírásokat. Ha esetleg nem tartalmaz ilyet érdemes az SzMSz-t módosítani, fejleszteni, amelyben a Tht. az irányadó. Az IB tagjait a tulajdonostársak közül választja a közgyűlés, valamint díjazás mentes feladatvégzés esetén képzettséget igazoló dokumentum sem szükséges.
Fontos megállapítani, hogy az IB Elnöke nem lesz közös képviselő, viszont megbízásokról szerződésben rendelkezni kell, a megválasztó közgyűlés határozata alapján. A közgyűlésnek ki kell jelölnie azt a személyt, aki aláírhatja az IB elnökének és tagjainak magbízását. Ez lehet egy meghatalmazott tulajdonos, vagy a számvizsgáló bizottság is. Az IB-nek felelősségi köre hasonló a közös képviselő felelősségi köréhez.
Tevékenység:
Az intézőbizottság tevékenységére vagy működésére nincs elfogadott szabály, a működés és a tevékenység rendjét az intézőbizottság kialakíthatja, SzMSz-ben rögzítetten megjelenhet. Fontos ismerni, hogy a Tht. az intézőbizottság elnökére ruházz minden képviseletet, intézkedési jogkört. Jogszerűen az intézőbizottság elnöke jelenik meg mindenhol, ami nem azt jelenti, hogy a többi tag ne végezné a feladatát.