A téma aktualitását adja, hogy társasházkezeléssel, közös képviselettel (a közös képviselők munkájával, közreműködésével) és a társasházi elrendeződésben magas a népesség érintettsége (lásd előző cikkben, a KSH adatai szerint 15-21%-a Magyarországnak lakóközösségben él). Nem mindegy, kik és milyen felkészültséggel végzik a lakóközösségi feladatokat, szolgálatot. Ráadásul kutatási szempontból érdekessé válik azáltal is, mert a közös képviseletet, társasházkezelést ellátók személye, formája igen változatos, heterogén állományú, ami – a vizsgálatuk során elmondható -, sokféle szituáció megjelenését eredményezi.
A társasházi környezet sokszereplős, a jogi szabályozás gyakori módosítása pedig alkalmat ad a jogfejlődés nyomon követésére, tanulmányozására. Megfigyelhető a jogszabályi módosítások után a társasházkezelők, közös képviselők aktivitása, vagy passzivitása is (ki mennyire gyorsan, rugalmasan, vagy éppen sehogyan sem valósítja meg az előírásokat).
Mivel a társasházkezelés, közös képviselet több szereplős, ezáltal több irányból is meg lehet közelíteni, több tudományterülethez is kapcsolódik témájában. Mindezek közül talán a szociológiai, pszichológiai, gazdasági és energetikai területeket emelném ki elsődlegesen. Például a panelprogramok, energetikai pályázatok és ide kapcsolható egyéb támogatások felhasználásának nyomon követésével a nonprofit szervezetek gazdasági beruházásai vizsgálhatóak. Valamint a társasházaknál jól vizsgálhatóak a csoportos döntési mechanizmusok (például a közgyűlés előkészítésekor, közgyűlési határozatok meghozatalakor, közös képviselők megválasztása vagy leváltása körüli előkészületek során), valamint a nagyobb csoportokon belül kialakuló kisebb csoportok érdekérvényesítése (tulajdonosok legalább 10%-a törvényi lehetőségei, vagy az SzMSz módosításához szükséges tulajdonosi 25% összeszerveződése).
Összességében vizsgálni kell, hogy a demokrácia e kicsiny műhelyei jól működjenek, és a társasházi polgárok érdekei a törvényi lehetőségek szerint megvalósulhassanak.
Társasházi Polgár:
közös képviselet… egyszerűen, jól! … azokért a Polgárokért, akik társasházban élnek!
Elérhetőségeink: dwk@tarsashazipolgar.hu
Hétfőtől péntekig 09 h és 17 h között:
+36 30 / 396 – 0303
Amennyiben hasznosnak találja honlapunkat, kérem, jó véleményét fejezze ki: megjelölve Facebook oldalunkat, hogy Tetszik, és kövessen bennünket a Twitteren.
A cikk szabadon átvehető forrásmegjelöléssel és változtatások nélkül.
thszaki/2/2015.