Társasházi közgyűlés bármikor összehívható szükség szerint. Legjellemzőbb, hogy a társasházi közgyűléseket a társasház közös képviselője vagy az intéző bizottság hívja össze. Előfordulhat azonban a társasház életében olyan helyzet is, amikor a társasházi polgárok, a tulajdonosok szeretnének közgyűlést összehívni.
A Társasházi törvény erre is lehetőséget ad a következő módon: ha a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonostársak a napirend, az ok és a közgyűlési határozatra tett javaslat megjelölésével írásban kérték, akkor kötelező összehívni a kérésüknek megfelelő közgyűlést. Kérni a társasház közös képviselőjétől vagy az intéző bizottságtól kell írásban (célszerű a bizonyíthatóság és határidő számítása miatt tértivevényes levélben megírni), és a tértivevényen szereplő átvételtől számítva 30 napon belül ennek a közgyűlésnek meg kell lennie – a társasház közös képviselője vagy az intéző bizottság elnöke hívja össze, ugyanazokkal a napirendi pontokkal, amivel a társasházi tulajdonosok kérték.
Ugyanúgy legalább 8 nappal hamarabb a meghívókat is ki kell küldeni és kifüggeszteni. Ha a társasház közös képviselője vagy intéző bizottsága a törvényben szabályozott módon küldött kérés ellenére nem hívja össze a közgyűlést, akkor a 30 nap lejárta utáni 15 napon belül a számvizsgáló bizottságnak kell összehívnia. Ha valami oknál fogva ez sem történik meg, akkor a tértivevényes levél átvételétől számított 45. nap után (a 30+15 nap lejártával) a kezdeményező tulajdonos hívhatja össze a közgyűlést a társasházban, ugyanúgy megküldve a meghívókat minden tulajdonosnak legalább 8 nappal korábban, és kifüggesztve a meghívót jól látható helyre.
Mi történik akkor, ha nagyobb a társasház, és a tulajdonosok egymásról nem tudva, akár két – egymástól független, de igen hasonló napirendű – közgyűlési kérelemmel élnek? (A két aláírási ív különböző, napirendek között van átfedés, hasonlóság.) Előfordulhat ilyen, különösen a közös képviselő váltás körül. Célszerű ekkor, ha kiderült, hogy két tulajdonosi tized is hasonlót akar, a két napirendet egységesíteni, és a két közgyűlést összevontan megtartani. Vagyis ha már az egyik tulajdonosi tized határideje ott tart, hogy meghívót is küldtek a társasház tulajdonosainak, azt a meghívót ők maguk visszavonják. A napirendet a másik tulajdonosi tizeddel egyeztetve kibővítik a másik kérésben szereplő napirenddel, és új meghívót küldenek ki (amennyiben a 8 napos törvényi határidő miatt szükséges, a közgyűlés napját át kell tenni pár nappal későbbre). Ezáltal a két tulajdonosi tized kezdeményezésére fog összegyűlni a közgyűlés, és minden témában egy alkalommal tudnak is határozni.
Mi történik, ha erre az összevonásra nem hajlandó valami miatt a kezdeményező (és akár már meghívót küldött tulajdonos vagy tized)? Ebben az esetben a második tulajdonosi tizednek ugyanúgy megvan a lehetősége a saját maguk kezdeményezte közgyűlés összehívására, a saját tértivevényes levelük átvételének megfelelő 45. naptól. Ha közben hozott olyan határozatot az előző közgyűlés, ami szerepel az ő napirendjük között is, azt ki lehet már venni, és elegendő az új témákat a napirendben meghagyni (a törvényben írt kötelező elemek mellett természetesen). Ha az előző közgyűlés olyan határozatot hozott, amit problémásnak éreznek, lehet a jegyzőhöz, vagy 60 napon belül a bírósághoz fordulni. De mindenképpen joguk és lehetőségük van a saját kezdeményezésű társasházi közgyűlést összehívni, megtartani és a napirendekben határozni.
Minden esetben lényeges, hogy a Társasházi törvény előírásai (alaki, tartalmi kötelezettségek) teljesüljenek és legyenek betartva, mert ezáltal kevésbé lesz megtámadható a közgyűlés és a hozott határozatok. Jegyzőkönyvet ugyanúgy vezetni kell, a határozatokat a közgyűlés utáni 8 napon belül ugyanúgy ki kell függeszteni, vagy ha a társasház SzMSz-e előírja írásban is meg kell küldeni a társasház tulajdonosainak.
2003.évi CXXXIII. törvény a társasházakról
35. § (1) Közgyűlést szükség szerint, de legalább évente egyszer kell tartani. Az éves elszámolásról, a költségvetés megállapításáról szóló közgyűlést évente a szervezeti-működési szabályzatban meghatározott időpontig, de legkésőbb május 31-éig meg kell tartani.
(2) Kötelező a közgyűlés összehívása, ha azt a tulajdoni hányad 1/10-ével rendelkező tulajdonostársak a napirend, az ok és a közgyűlési határozatra tett javaslat megjelölésével írásban kérték. Ha a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a kérés kézhezvételétől számított 30 napon belüli időpontra a közgyűlést nem hívja össze, azt a harmincadik napot követő 15 napon belüli időpontra a számvizsgáló bizottság, ennek elmulasztása esetén az összehívást kérő tulajdonostársak vagy az általuk írásban megbízott bármely tulajdonostárs jogosult összehívni.
Társasházi Polgár: közös képviselet… egyszerűen, jól! … mert minden Társasházban Polgárok élnek!
Elérhetőségeink: dwk@tarsashazipolgar.hu
Hétfőtől péntekig 10 h és 18 h között:
+36 30 / 396 – 0303
Kapcsolati űrlap (kattintson)
Amennyiben hasznosnak találja honlapunkat, kérem, jó véleményét fejezze ki: megjelölve Facebook oldalunkat, hogy Tetszik, és kövessen bennünket a Twitteren.
A cikk szabadon átvehető forrásmegjelöléssel és változtatások nélkül.
dwk/12/2014.