Társasházkezelő fontos feladata, hogy a kintlévőségeket, lehetőség szerint, behajtsa a tartozókon. De mit tegyen a társasházkezelő történik, ha elmegy a régi lakó és jön az új lakó? Az új lakó pedig nem kapott úgynevezett társasházi nullás igazolást. A régi lakó pedig tartozást hagyott hátra.
Általános vélekedés, hogy az új tulajdonoson (vevőn) be lehet hajtani a régi tulajdonos (eladó) által hátrahagyott tartozást.
A megkérdezett bíróságok szerint:
A társasházi külön albetét eladása esetén a társasház kitől követelheti az eladáskor fennálló közösköltség-hátralékot: az eladótól vagy a vevőtől?
A 2016.El.II.JGY.P.1. számon nyilvántartott, a társasházi jogviták egyes eljárási és anyagi jogi kérdéseinek vizsgálatára alakult joggyakorlat-elemző csoport tevékenységéről készült összefoglaló véleményből kiderül, hogy erre a viszonylag egyszerű kérdésre:
- 23 bíróság álláspontja szerint az eladáskor fennálló közös költség-hátralék az eladót terheli. Az egyikük hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság Pfv.X.20.288/2011/5. számú eseti döntésére;
- 12 bíróság akként foglalt állást, hogy a hátralék megfizetése a vevőre hárul;
- 3 bíróság szerint a vevőnek is és az eladónak alpereseként kell perben állnia, együttesen felelnek a társasház viszonylatában. A tartozás megfizetését követően pedig (külön perben, az adásvételi szerződéssel kapcsolatos szavatossági kérdések körében) rendezhetik az egymás közötti elszámolást.
Egyelőre nincs „igazság” ebben a kérdésben, ezt a Kúria is érzékelte, így jogalkotást fog kezdeményezni az érintett minisztériumnál. Kicsit furcsán hangozhat, az olvasónak, de az érintett minisztérium a Földművelésügyi Minisztérium. Az előzetes információk szerint a megoldási javaslat alapján a földhivatali nyilvántartásba történő tulajdonjog bejegyzés feltétele lesz a közös képviselő által kiállítandó nullás igazolás.