Társasházkezelés – árajánlatok és a titkolózás
Legtöbb társasházban van karbantartási és felújítási munka. A munkák elvégzéséhez a közös képviselők ajánlatokat kérnek be, amelyeket vagy saját hatáskörben, vagy a számvizsgáló bizottsággal egyeztetve, vagy a közgyűlésen vitatnak meg az érintettek.
Fontos megfogalmazni, hogy a számvizsgáló bizottság feladatival a Társasházi törvény (Tht) 51 bekezdése foglalkozik, bár a gazdálkodás ellenőrzésére felhatalmazza a számvizsgáló bizottságot, az árajánlatok ellenőrzése, vagy bekérésnek felügyelete már vitatható, hogy a számvizsgálók döntési körébe tartozik vagy sem. (Szerintem azt ellenőrizhetik, hogy mi alapján történt a kiválasztás, és a kiválasztással megbízott vállalkozó szerződés szerint teljesített-e. Tehát alaki ellenőrzést végezhetnek. A szerződés tartalmát, hogy jó volt-e úgy, a kiválasztási kritériumok megfelelőek voltak-e azt már nem ellenőrizhetik, azt közgyűlés elé kell terjeszteni. Tehát tartalmi ellenőrzést már nem.)
Mi lehet a megoldás, ha a tulajdonosi közösség azt szeretné, hogy már az árajánlat bekérés ellenellenőrizhetővé váljon, hogy a vállalkozók között ár/érték arányban mért, valódi verseny alakuljon ki?
- El kell fogadni, hogy nem mindig a legolcsóbb ajánlat a célra vezető.
- Ki kell alakítani az egységes adatbekérőket és ajánlati sablonokat, hogy azonos műszaki tartalomra tudjanak ajánlatot adni a vállalkozók.
- Biztosítani kell az egységes betekintés és véleményezési lehetőséget, a lakóknak és a számvizsgálóknak egyaránt.
- Szabályozni kell az SzMSz-ben azokat az eseteket, amikor a közös képviselő saját hatáskörben hozhatja meg a döntését.
- Hatáskörön túli esetek szabályozását is el kell végezni
- Olyan rendszert használatát kell szorgalmazni, ami a tulajdonosok számára is látható helyen tárolja a dokumentumokat.
Ennek az öt pontnak a társasházra szabott kialakítása, segíthet az őszi felkészülésben, hogy a tulajdonosi befizetések, mint a társasház elsődleges bevételei, a legjobban módon hasznosuljanak.