Társasházi felújításig, vagy pályázatig nem is nagyon gondolunk bele, hogy a társasházi tulajdont és a magántulajdont elválasztó határ nagyon vékony is lehet. Érdemes az alapító okirat tanulmányozása, valamint a társasházkezelő véleménye is meghatározó a felújításnál, mivel nagy hatása van a fókuszpontok megjelölésére.
Vegyünk egy egyszerű példát: Kié az ablak?
Az ablak az épületszerkezet része, így közös tulajdonban van, bár a legtöbb társasházkezelő szerint a karbantartása és cseréje a tulajdonos költségére kell megvalósítani .
Elméletileg a belső felületek karbantartása a tulajdonos, míg a homlokzati rész (külső felület) a társasházi közösség feladata.
Gyakorlatban még is minden költség a tulajdonost terheli, pályázatoknál az ablakokkal kapcsolatos önrészt is a tulajdonos viseli. Természetesen ez lehet megállapodás kérdése is a társasházkezelő és a tulajdonos között, de szerencsésebb szétválasztani a magántulajdont és a közös tulajdont. Ezt a szétválasztást az is alátámasztja, hogy idegen tulajdonon elméletileg csak engedéllyel lehetne munkát végezni. Amennyiben pályázati pénz a felújítás forrása, akkor az elszámolási nehézségeket is el lehet kerülni, ha a két tulajdon között a határvonalakat betartjuk. Ez kényelmesebb a tulajdonosnak és a közös képviselőnek egyaránt.
A fenti kérdés csak egy volt a sok közül, ott vannak még az erkélyek korlátai, járólapjai, a balkonok felújítása, az elterjedőben lévő légkondicionálók elhelyezése.
Javaslatunk az, hogy a alapító okiratot vagy az alapszabályt mindenki olvassa át felújítás előtt, és a későbbi kellemetlenségek elkerülése érdekében tájékoztassa a tisztségviselőket.