A társasházak törvényességi felügyeletének szabályozása lett pontosítva és határidőkkel, feladat megjelölésekkel egyértelműsítve a 2015. július 1-jével hatályba lépett 155/2015. (VI.25.) Kormány rendelettel. Nagy segítség ez minden társasház számára, mert így átlátható, hogy milyen lehetőségei vannak a jegyzőknek, bejelentéssel élőknek, közös képviselőknek és intéző bizottságoknak.
A jegyző a társasházak működésének összefüggésében érkezett bejelentéseket megvizsgálja, de már nem csak bejelentés alapján indíthat eljárást, hanem ha tudomást szerez eljárásra okot adó körülményről, akkor köteles hivatalból megindítani az eljárást. (3.§.)
Fontos változás, hogy bár továbbra is a területileg (kerületileg) illetékes jegyzőnél kell a bejelentést megtenni, az eljárás megindítását kérni, de most már vizsgálnia kell a jegyzőnek, hogy fennáll-e kizáró ok rá nézve (1.§.), amiért nem vehet részt az eljárásban, csak véleményezheti és azután továbbítania kell minden, az ügyre vonatkozó dokumentumot az illetékes kormányhivatalnak (fővárosinak vagy megyeinek).
Minden eljárási szakaszhoz rendelt határidő van megjelölve, ezzel is segítve az átláthatóbb eljárásmenetet.
A teljes rendelet ide kattintva olvasható el. Kiemelt részek a rendeletből:
1. § (1) A törvényességi felügyeleti eljárás (a továbbiakban: eljárás) megindítására a társasház címe szerint illetékes jegyző jogosult.
(2) Az eljárás lefolytatásában nem vehet részt az a személy,
a) akinek jogát vagy jogos érdekét az ügy közvetlenül érinti, vagy
b) akitől az ügynek tárgyilagos megítélése egyéb okból nem várható.
(3) A jegyző nem vehet részt abban az eljárásban, amelyben
a) a jegyző illetékességi területén működő helyi önkormányzat, képviselő-testület, azok szerve vagy érdekeltségi körébe tartozó gazdálkodó szervezet társasházi tulajdonostársként, vagy
b) a jegyző illetékességi területén működő helyi önkormányzatnak, illetve képviselő-testületnek szerve vagy érdekeltségi körébe tartozó gazdálkodó szervezete közös képviselőként vagy a társasház társasházkezelőjeként az eljárás érintettje.
(4) A jegyző a kizárási okról történő tudomásszerzést követő 5 munkanapon belül az ügy iratait − a kizárással kapcsolatos álláspontjával együtt − megküldi az illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal részére.
(5) A fővárosi és megyei kormányhivatal az iratok kézhezvételét követő 15 munkanapon belül dönt a kizárásról, szükség esetén − az ügy iratainak megküldésével egyidejűleg − más jegyzőt jelöl ki, továbbá arról is dönt, hogy a már lefolytatott eljárási cselekményeket szükséges-e megismételni.
17. § (1) A jegyző az eljárást megszünteti, ha megállapítja, hogy a társasház
a) a felhívásban foglaltaknak megfelelően a törvényes működését helyreállította, vagy
b) törvényes működését sértő körülmény már nem áll fenn.
(2) Az eljárás megszüntetéséről a jegyző a közös képviselőt és a bejelentőt írásban tájékoztatja.
(3) Ha a törvényes működés a közgyűlés határozatával állítható helyre, a társasház törvényes működése akkor állapítható meg, ha a társasház a közgyűlését a felhívástól számított 60 napon belül a Tt. rendelkezéseinek megfelelően megtartotta és a törvényes működést sértő körülmény megszüntetéséhez szükséges határozatot meghozta vagy módosította.
18. § Ha az eljárás a 17. § (1) bekezdésében foglaltak szerint nem szüntethető meg, a jegyző a Tt. 27/A. § (4) bekezdésének megfelelően bírósághoz fordulhat.
19. § Ha a bíróság a jegyzőt jogosította fel a közgyűlés összehívására, a jegyző a döntés jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül a társasházban jól látható helyen kifüggesztett hirdetmény útján gondoskodik a közgyűlés összehívásáról, valamint a hirdetményként kifüggesztett meghívóban megjelöli a közgyűlés összehívásának okát, továbbá azokat a napirendi pontokat és közgyűlési határozati javaslatokat, amelyek megtárgyalása a törvényes működés biztosítása érdekében indokolt.
Kövesse híreinket figyelemmel a Google+ (+1) vagy a Facebook (Like) használatával.
Kapcsolatfelvétel érdekében kérem kattintson ide.
Kérdések esetén állunk rendelkezésére.