Az év első félévében a közgyűlések időszakát éljük, ahol a társasházi közösség megvitatja a tényeket, és egy évre megtervezi azt a jövőt, amit megvizsgált, valamint az elfogadott tények ismeretében elérhetőnek érez, megteremti a bevételek és a kiadások egyensúlyát.
Mi történik akkor, ha túltervezést tapasztalunk?
Vannak olyan esetek, amikor a társasház számláján jelentős többlet található, amit a közös képviselő, intéző bizottság eredményként értékel, és a gazdálkodás eredményességével is alátámaszt. Az esetek egy része, valóban magyarázható a gazdálkodás sikerességével, viszont azt nem szabad elfelejteni, hogy a társasház non-profit szervezet, tehát eredményt nem kell elérnie, többletet (bevétel > kötelezettség = többlet) nem kell kimutatnia. Ezért a legtöbb esetben meg kell vizsgálni, hogy az elért többlet miből keletkezett. Ha ez a befizetési többlet a tulajdonosok részéről magasabb közös költség fizetéssel járt, mint valós költségek szétosztott összege, akkor most, a beszámoló közgyűlésen van a tulajdonosoknak lehetősége arra, hogy a többlet befizetések, tehát nagy mértékű, esetleg eltúlzott közös költség befizetés a következő évre ne történjen meg. Tehát a költségeket fedező közös költség kerüljön megállapításra, és a társasházi közgyűlés által történő elfogadásra. A számvizsgáló bizottságnak is szerepe van, hogy a közös képviselő által összeállított beszámoló véleményezése során felhívja a készítő figyelmét a realitásoktól eltérő tervezésre.
Természetesen a célbefizetések elkerülése érdekében szükség van arra, hogy a társasháznak legyen tartaléka váratlan helyzetekre. Az ilyen helyzetek pénzügyi tervezéssel kezelhetőek. A karbantartási, javítási és felújítási sorokon lehet a műszaki paraméterek figyelembe vételével, a tartalék kiadási összegeket tervezni, valamint felújítási alap képzésével is lehet a nem várt kiadásokra készülni. Javasoljuk a leírtak átgondolását, így a gazdálkodás is átláthatóbbá válik, valamint a tulajdonosok közös költség fizetése is jobban igazodik a valós költségekhez.
A reális tervezés a közös képviselő és a társasházi tulajdonosok, társasházi polgárok számára is kifizetődőbb. A pénzügyi tervezés a társasházkezelés fontos része, szánjunk rá időt, és a közgyűlésen mondjuk el észrevételeinket, mivel minden vélemény számít. A vélemény nyilvánítás szabadságával élve, vegyünk részt a társasház munkájában, mivel a közgyűlés a demokrácia kicsiny, de nagyon fontos műhelye.
Kövesse híreinket figyelemmel a Google+ (+1) vagy a Facebook (Like) használatával.
Kapcsolatfelvétel érdekében kérem kattintson ide.
Kérdések esetén állunk rendelkezésére.