Társasházkezelés és a közös képviselet nagy kérdése, hogy a társasházak közgyűlésein készülhet-e hangfelvétel. Vajon szükséges ez?
A társasházi törvény alapján nem kell a jegyzőkönyvekben szó szerint rögzíteni a hozzászólásokat, elég a határozat szempontjából fontos adat és/vagy tény rögzítése. A társasház szempontjából az elfogadott határozatnak van jelentősége. A határozatok betartását vagy be nem tartását ellenőrizni lehet. A határozat betartása kötelező a tulajdonosokra, lakáshasználókra. A jegyzőkönyv szövegezése nem. Itt nagyon fontos látni a különbséget, a jegyzőkönyv szövege, nem hat ki a társasházkezelésre, csak rögzíti, hogy a közgyűlésen valaki valamit elmondott. A határozat már hat a tárasházkezelésre, és a közös képviselő feladata a betartatása, a tulajdonosoké a betartása.
Visszatérve a hanganyaghoz, a hanganyagról a társasházi törvény külön nem rendelkezik, sem arról, hogy meddig lehet megtartani, sem arról, hogy kinek lehet odaadni. Ami viszont egyértelmű, hogy a közgyűlésen résztvevők ahhoz járultak hozzá, hogy a hanganyag a jegyzőkönyv készítést, a határozat meghozatalát segítsék. Nem pedig ahhoz, hogy mások, akik esetleg jelen sem voltak, elemezzék a hanganyagot. A közös képviselőnek nem kötelessége kiadni a hanganyagot. Talán akkor teszi a legjobban, ha 8 napon belül törli felvételt. Az is elfogadható, ha kivárja a 60 + 30 napot, ami megtámadhatósági határnap, a plusz 30 nap pedig a bírósági értesítés határideje.
Javasoljuk, olyan SzMSz-ek megalkotását, amely szabályozza a hanganyag készítésével kapcsolatos szabályokat. Ilyen szabály kitérhet a tárolásra, a meghallgatásra, a hanganyag törlésére. Az SzMSz-en belül egy adatvédelmi fejezettel meg lehet valósítani.