A közös képviselő leváltása nem egyszerű feladat, főleg akkor nem, ha a közös képviselő ellenállásával párosul.
Talán már mindenki unalomig ismeri, hogy a tulajdoni hányadok 1/10-nek összegyűjtésével a közös képviselő leváltható. A törvényi szabályozás szerint ez így is van, de még is nehéz lehet ennek érvényt szerezni.
A közös képviselő váltásnál az alábbi buktatókkal lehet találkozni:
- nincs aki fizesse a költségeket
- a tulajdonosi kezdeményezők elbizonytalanodhatnak
- a leváltás utáni átadás nem valósul meg
A kezdeményező félnek bizony szembe kell néznie időnként azzal a lehetőséggel, hogy a közös képviselő a leváltási folyamatot nehezíteni fogja, tehát a szükséges dokumentumok előállítása a kezdeményező fél számláját terheli, ha a kezdeményezés nem jár sikerrel, akkor a kezdeményező futhat a pénze után.
A társasházkezelő az átadott dokumentumokra kijelentheti, hogy nem érvényes, alaki szabályoknak nem felel meg. Fontos tisztázni, hogy az 1/10-des összehívásnak az aláírások összegyűjtésére nincsenek alaki/formai szabályai, ha valakik összegyűjtötték és a törvényi rendelkezésnek megfelelően átadták az ok és a határozati javaslatok megjelölésével, akkor a közös képviselő már csak a törvényi szabályok figyelmen kívül hagyásával tudja csak elkerülni a közgyűlés összehívását.
Talán ez a legsarkalatosabb. Bár nem minden dokumentum kell az azonnali munkavégzéshez, de a dokumentumok még is csak a társasház tulajdonában vannak. A dokumentumokat nem tarthatná vissza a társasházkezelő, ilyen esetben a bírósághoz és a rendőrséghez is lehet fordulni.
Javaslataink: ha bármilyen szabálytalanságot vél fel fedezni a kezdeményező tulajdonos forduljon a jegyzőhöz. A jegyzői eljárás segíthet a tulajdonosi érdekek érvényesítésében, és a túlkapások elkerülésében.